Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner2.jpg

Był niegdyś Bytów

lektura 3Jerzy Saldat Był niegdyś Bytów - to album starych pocztówek, zdjęć oraz pamiątek z Bytowa i okolic w postaci porcelany, szklanych butelek, medali, odznak, dokumentów, papierów wartościowych, łyżek do butów, wieszaków itp, pochodzących z kolekcji Jerzego Saldata. Książka rozpoczyna się od przybliżenia nam historii pocztówki, jej wyglądu i rodzajów. Następnie autor przedstawia nam ikonografię związaną z Bytowem, która poprzeplatana jest wspomnieniami dawnych mieszkańców i zdjęciami przedmiotów związanych z Bytowem. W kolejnej części ukazane są pocztówki z miejscowości powiatu bytowskiego i okolic. Publikacja ta stanowi świetny materiał źródłowy zarówno dla historyków, jak i dla miłośników przeszłości rodzinnej ziemi.

Historia i kultura ziemi miasteckiej i okolic

lektura 2Historia i kultura ziemi miasteckiej i okolic - książka składa się z pięciu rozdziałów, każdy innego autorstwa. W pierwszym archeolog Ignacy Skrzypek omawia najdawniejsze dzieje ziemi miasteckiej. Następna część poświęcona jest ikonografii przedwojennego Miastka i jego okolic. Autorka Ewa Gwiazdowska, kustosz Muzeum Narodowego w Szczecinie przedstawia bogatą ikonografię ziemi miasteckiej w postaci zdjęć, reprodukcji pocztówek, akwarel oraz obrazów olejnych. W kolejnym rozdziale autor Andrzej Chludziński zajmuje się pochodzeniem wybranych nazw miejscowości gminy Miastko. Natomiast botanik Zbigniew Sobisz opisuje historię, obecny stan oraz florę kilku wybranych parków pofolwarcznych gminy Miastko. Na koniec Krzysztof Chochuł przybliża nam zasoby archiwalne dotyczące Miastka znajdujące się w Archiwum Państwowym w Słupsku. 

Nadmorskie duchy ... .

lektura 1Marcin Barnowski Nadmorskie duchy uroczyska i tajemnice - książka o duchach dawnych rycerzy, piratach oraz o innych mrocznych historiach jakie miały miejsce w Ustce i jej okolicach.

Spis treści:

I. Uroczyska, w których straszyły duchyprahistorii

1. Na trpoach "olbrzymów" 

2. Skąd się wzieło usteckie Uroczysko

                           II. O duchach dawnych rycerzy

Słupsk miasto niezwykłe

region 6Jolanta Nitkowska-Węglarz Słupsk miasto niezwykłe - autorka opowiada o tych osobliwościach w dziejach Słupska, których próżno szukać na kartach historii innych miast. Nie każdy bowiem wie, że z naszym miastem związane są biografie pogromcy Napoleona pod Waterloo - marszałka Leberechta von Bluchera oraz twórcy nowoczesnego systemu światowej poczty - Heinricha von Stephana. Nie wszyscy znają straszliwy los kobiet uznawanych za służebnice szatana. Po ich dramacie odziedziczyliśmy Basztę Czarownic. Z kart książki poznamy księdza Bronisława Kostkowskiego, wyniesionego na ołtarze przez Jana Pawła II oraz dowiemy się co sprawiło, że