Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner2.jpg

Logo Stowarzyszenia

zorkaz.

Autorem logo jest Paweł Terlikowski – jeden z założycieli Stowarzyszenia. Głównym motywem emblematu jest herb Słupska przedstawiający gryfa unoszącego się nad trzema błękitnymi, falistymi liniami symbolizującymi trzy odnogi rzeki Słupi.
Gryf jest stworzeniem mitycznym z głową lwa, z przednimi łapami i skrzydłami orła. Łączył w sobie cechy boskie i ludzkie. Był symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią. Podczas wojen krzyżowych wizerunek gryfa często był umieszczany na proporcach i tarczach rycerskich. Gryf występuje w heraldyce wielu krajów. W Polsce najczęściej występuje na herbach pomorskich miast, co ma związek ze znakiem rozpoznawczym pomorskiej dynastii Gryfitów panującej  od XII w. do XVII w. Nazwa rodu  wywodzi się od Gryfa, którego członkowie rodziny używali jako swojego znaku od 1214 r. Książe słupski Eryk I jako król Norwegii, Danii i Szwecji przeniósł wizerunek gryfa do Skandynawii.

 

gryf logo