Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner2.jpg

Regionalia

 

DSC 1646

Posrebrzana koperta zegarka kieszonkowego. Wykonana przez słupskiego zegarmistrza Paula Wolff, który swoją siedzibę miał przy ulicy Kirchplatz 2 - obecnym Placu Mariackim.

 

 


 

        region 8  region 8a

Prezentowane powyżej przedmioty opisywane są w literaturze fachowej jako medaliki rejestracyjne psów (Przegląd Numizmatyczny nr 3/1996). Wśród poszukiwaczy powszechnie zwane są psimi znaczkami lub psią blaszką. Stosowanie takich oznaczeń rozpoczęto od połowy XIX wieku w Niemczech. Wprowadzenie ewidencji czworonogów miało na celu zapobieżenie rozszerzania się wścieklizny (poprzez eliminację bezpańskich psów) oraz zwiększenie wpływów do kas miejskich lub powiatowych. Każdy właściciel czworonoga co roku był zobowiązany do uiszczenia podatku za posiadanie psa. Dowodem na opłacenie podatku w danym roku była blaszka z indywidualnym numerem, datą wydania oraz miejscowością/powiatem, który prowadził ewidencję. Oba zaprezentowane identyfikatory pochodzą z powiatu słupskiego (Landkreis Stolp).