Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner.jpg

Stowarzyszenie

Nasze Stowarzyszenie powstało w roku 2012 z inicjatywy lokalnych eksploratorów, historyków i regionalistów.Od początku postawiliśmy sobie za zadanie działanie na rzecz zachowania miejsc, przedmiotów będącymi świadkami historii wieków ubiegłych. Obiektów spełniające nasze kryteria w powiecie słupskim jest kilkaset. Dzięki formalizacji jakim jest stowarzyszenie zwykłe możemy śmiało występować z oficjalnymi pismami do władz samorządowych, konserwatora zabytków, muzealników z propozycjami współpracy i prośbami o niezbędne pozwolenia. Do tej pory udało się nam nawiązać współpracę z trzema gminami oraz placówkami muzealnymi w Słupsku.

Zakres naszej działalności obejmuje tereny z bardzo trudną historią, gdzie w przeciągu ostatnich 100 lat splotły się losy różnych narodowości-Niemców, Rosjan, Ukraińców i Polaków. Wszyscy jesteśmy potomkami ludzi nie wywodzących się de facto z tych terenów. Zawirowanie historyczne rzuciły nasze rodziny na te obszary, zamieszkiwane wcześniej przez ludność niemiecką. Przez długie lata pamięć o wojnie i krzywdach jakie wyrządzili nam Niemcy definiowały stosunek nowych osadników do tego co działo się przed 1945 rokiem. Najbardziej zauważalnymi ofiarami rzeczywistości powojennej padły miejsca bezpośrednio związane z kulturą niemiecką czyli cmentarze, pomniki i miejsca pamięci. Z reguły nie dochodziło do większych aktów dewastacji w tamtym okresie. Dopiero nakaz władz centralnych z drugiej połowy lat 70 wymazał wiele z w/w obiektów z mapy powiatu. Ostatnie resztki zostały wyniszczone w latach 90 do czego przyczyniły się względy ekonomiczne i społeczne w trudnym okresie po transformacji systemowej. Inną kategorią miejsc ściśle związanych z historią XX wieku są monumenty poświęcone Armii Czerwonej, które w naszej opinii szczególnie gdy stanowią miejsce pochówku zasługują na podstawową opiekę. W tym momencie trzeba zaznaczyć, że nie kierują nami żadne przesłanki ideologiczne, pod tym względem jesteśmy zupełnie jałowi. Motywuje nas czysta ludzka przyzwoitość oraz umiłowanie historii.

Ze względu na zróżnicowane obszary działalności członków Stowarzyszenia szybko zebraliśmy wiele doniesień dotyczących interesujących miejsc na terenie Pomorza Środkowego. Tutaj należy wspomnieć, iż nasza zbiorowość liczy (stan na styczeń 2014 r.) 20 osób, czyli 20 głów podsuwających nieustannie nowe pomysły oraz 20 par rąk do pracy.

Po pierwszych zaaranżowanych spotkaniach członkowskich zapełniliśmy plan funkcjonowania na pierwszy rok tut. 2013. Jednak już można stwierdzić, że z każdą kolejną wiosną karty naszego kalendarza będą coraz ciaśniej zapisane. <<Szczegółowe informacje dotyczące akcji w terenie dostępne są w odpowiednim dziale>>.
Część naszego grona od wielu lat zbiera przedmioty integralnie związane z historią regionu słupskiego. Niestety owe kolekcje z reguły marnują się w czterech ścianach, nie dostrzeżone przez ludzi chcących poszerzyć swoją wiedzę. Oczywistym posunięciem było utworzenie wspólnego zbioru przynajmniej na określony czas. Możliwości ku temu dały nam władze Ustki orasz kolega Marcin Baranowski udostępniając Bunkier Amunicyjny należący do kompleksu Baterii Bluchera. Przez lipiec i sierpień w dobrze przygotowanym ku temu miejscu w bunkrze prowadziliśmy ekspozycję przedmiotów o charakterze regionalnym, birofilistycznym oraz militarnym. Przy okazji zapoznawaliśmy zwiedzających z celami statutowymi i relacjami z akcji w terenie. W ciągu jednego dnia wystawę oglądało od ok. 100 do nawet 1000 zwiedzających. Władze miejskie dostrzegając ten sukces zapewniły nas o przyszłej współpracy.

Prowadzimy również funpage na portalu społecznościom Facebook. Na bieżąco udostępniamy tam najnowsze informacje o naszej aktywności. Zapraszamy wszystkich na naszą stronę na facebooku: https://www.facebook.com/SlupskieStowarzyszenieGryf?fref=ts