Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner1.jpg

Bunkier amunicyjny baterii Blüchera w Ustce

zorkaz włącz . Opublikowano w Nasze akcje

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

 

Bateria Blüchera, to kompleks fortyfikacji wybudowany przez Niemców na przełomie lat 1937 - 1938 roku. W skład fortyfikacji wchodziły cztery działa kalibru 105 mm. Żelbetonowe działobitnie, w tym dwie połączone podziemnymi korytarzami ze schronem dalmierza, stanowiskiem dowodzenia, pomieszczeniami dla około 40–osobowej załogi oraz 3 stanowiskami ogniowymi dla dział o wadze 7,5 tony. Baterii nadano nazwę od feldmarszałka Blüchera, patrona słupskiego pułku kawalerii. W niedalekiej odległości od dział usytuowano bunkier amunicyjny. Cztery działa mogły wystrzeliwać pociski o wadze 20 kilogramów na odległość 17 km. Ustecka bateria należała do Marine – Flak Division 243 z siedzibą w Kołobrzegu. Całość podlegała III Marine Artillerie Abteilung w Świnoujściu. 

Do jednego z większych sukcesów Stowarzyszenia należy dopisać udostępnienie nam przez władze Ustki oraz kolęgę Marcina Barnowskiego  bunkra amunicyjnego wchodzącego w skład Baterii Blüchera w Ustce. Przez lipiec i sierpień 2013 r. prowadziliśmy tam naszą ekspozycję przedmiotów znalezionych przez członków stowarzyszenia, jednocześnie propagując idee funkcjonowania organizacji. Na wystawie znalazły się przedmioty użytku codziennego takie jak butelki z przedwojennych słupskich browarów oraz militaria z pierwszej oraz drugiej wojny światowej. Ciekawostką były części działa samobieżnego Sturmgeschütz III znalezione przez kolegę Michała. W ciągu jednego dnia wystawę oglądało od ok. 100  do nawet 1000 zwiedzających. W ramach porozumienia z samorządowcami obiecano nam ponowny dostęp bunkra w przyszłym roku, tj. 2014 r.