Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner.jpg

II etap prac przy lapidarium w Gardnie Wielkiej - 01.05.2014 r.

zorkaz włącz . Opublikowano w Nasze akcje

                           Gardna-W

Pierwszy dzień tegorocznej majówki poświęciliśmy  na kontynuację prac przy tworzeniu lapidarium w Gardnie Wielkiej. Mimo zapału i wielkiego zaangażowania nie zdołaliśmy wykonać zaplanowanych prac. Pogoda również nam nie sprzyjała.  Dzięki umiejętnościom murarskim Mariusza umocowaliśmy betonowy krzyż w podstawie,  wcześniej osadzonej w ziemi. Oczyściliśmy i zakonserwowaliśmy farbą jeden z żeliwnych krzyży z 1936 r. Z 58 wydobytych z ziemi kawałków płyt inskrypcyjnych  złożyliśmy fragmenty trzech tablic na tyle, że możliwe stało się odczytanie imion oraz  nazwisk zmarłych. Sprawą nadal nierozwiązaną pozostaje kwestia przeniesienia dwóch krzyży, które jako jedyne zachowały się w pierwotnych miejscach posadowienia. Decyzję o ewentualnej likwidacji grobów musi podjąć Urząd Gminy w Smołdzinie.

W II etapie prac brali udział: członek Rady Gminy Smołdzino - Pan Adam Koszutowski, Paweł Terlikowski, Tomasz Kryński, Robert Sławski, Mariusz Wesołowski i Jarosław Dąbrowski.