Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner3.jpg

IV etap akcji Żeliwne Krzyże - 07.06.2014 r.

zorkaz włącz . Opublikowano w Nasze akcje

poblocie-art

Na dawnym cmentarzu ewangelickim w Pobłociu (gm. Główczyce) miała miejsce kolejna akcja naszego stowarzyszenia. Stworzyliśmy lapidarium z krzyży żeliwnych, które zostały uratowane dzięki miłośnikowi historii z Wicka k/Łeby. Jak widać na zdjęciach nawet dziewięciolatek z nowiusieńkim wyfasowanym Fiskarsem Ergo kopał ramię w ramię z dorosłymi. Uszkodzone krzyże zostały pospawane specjalnymi elektrodami i osadzone w cementowej podsypce.
Mocno przypiekające słońce w tym dniu dało nam porządnie w kość. Nie oszczędziło nas również robactwo, które atakowało nas z ziemi i powietrza. Prace rozpoczęliśmy od wykoszenia wysokiej trawy porastającej wzniesienie, na którym postanowiliśmy założyć lapidarium. Niestety, sprzęt również sprzeciwił się nam , więc pozostały szpadle robiące za kosy. Lapidarium ma formę półkola, w którym zostały osadzone odzyskane krzyże i elementy nagrobków. Mamy nadzieję, że okoliczni mieszkańcy i władze gminy Główczyce uszanują naszą pracę i będą sprawować opiekę nad śladem historii swojego regionu.

W pracach brali udział: Kola, Kret, Saper, Roberto,Tomik, Mario, Mały Michał, Kuba i Radek.